79. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim

278234214_2250294078442233_3802222836856788042_n

Dziś mija 79. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim
19 kwietnia 1943 r., w wigilię żydowskiego święta Pesach, w momencie rozpoczęcia zarządzonej przez Himmlera akcji ostatecznej likwidacji getta w Warszawie, wybuchło w getcie warszawskim powstanie. Był to największy zbrojny zryw Żydów podczas II wojny światowej.

‼️ W tym roku Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje jubileuszową 1️⃣0️⃣. akcję społeczno-edukacyjną #Żonkile2022, w ramach której wolontariusze na ulicach Warszawy rozdają przechodniom papierowe żonkile – symbole pamięci o bohaterkach i bohaterach powstania w getcie.
Dlaczego żonkile? O tym możemy przeczytać na stronie muzeum Polin:
„Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami.
Tematem przewodnim tegorocznej akcji jest miłość.
„Tegoroczna akcja Żonkile odbywa się w czasie, gdy w naszej części kontynentu znów giną ludzie – gdy ponownie mordowani są mężczyźni, kobiety i dzieci. Chcemy, by udział w kampanii odbywającej się pod hasłem miłości był także formą manifestacji naszego sprzeciwu przeciwko wojnie, przeciwko wszelkiej agresji. Pamiętając o słowach Mariana Turskiego, że Auschwitz nie spadło z nieba, chcemy solidaryzować się z tymi, którzy walczą o swój kraj, swoją godność i swoich najbliższych.”