Uroczyste Obchody 200-lecia Pułku 3 Strzelców Konnych

Od 24 do 26 kwietnia 2015 r. w Toporzysku i Jordanowie (województwo małopolskie), miały miejsce Uroczyste Obchody 200-lecia Pułku 3 Strzelców Konnych.

jeźdźcy na koniach


W związku z trwającą już od kilku lat współpracą naszej Gminy ze Szwadronem Toporzysko nie mogło zabraknąć na tych uroczystościach przedstawicieli naszej Gminy, którą reprezentowali:
Wójt Gminy Adamów Sławomir Skwarek,
Dyrektor Domu Kultury –Pomnik Czynu Bojowego Kleeberczyków w Woli Gułowskiej Karol Ponikowski,
Dyrektor ZS w Woli Gułowskiej Przemysław Sala,
Dyrektor Gimnazjum w Adamowie Ryszard Kania,
opiekun Młodzieżowej Rady Gminy Anna Polak,
nauczyciele oraz młodzież z wymienionych szkół wraz z pocztami sztandarowymi: Gminy Adamów, Zespołu Szkół im. Generała Franciszka Kleeberga w Woli Gułowskiej, Gimnazjum im. 3 Pułku Strzelców Konnych im. hetmana Stefana Czarnieckiego w Woli Gułowskiej, Gimnazjum im. SGO Polesie w Adamowie.
25 kwietnia udaliśmy się na zaplanowane uroczystości. W drodze do Toporzyska zwiedziliśmy Kraków. Pierwszym punktem była Katedra na Wawelu. To właśnie tu znajdują się groby królów Polski, biskupów oraz wybitnych i zasłużonych Polaków. Wewnątrz katedry mieliśmy okazję zobaczyć relikwiarz ze szczątkami św. Stanisława.
Następnie udaliśmy się do północnej części katedry wawelskiej gdzie znajduje się słynny Dzwon Zygmunta.
Zwiedziliśmy również Rynek Główny podziwiając Sukiennice, Kościół Mariacki, wieżę ratuszową oraz kościół św. Wojciecha.
Następnie ruszyliśmy w dalszą drogę do Toporzyska i Jordanowa, gdzie dzięki gościnności pana Antoniego Pilcha mieliśmy nocleg w zabytkowym Dworze na Wysokiej.
W niedzielę 26 kwietnia udaliśmy się na główne uroczystości Jubileuszowe.
O godzinie 12.00 na rynku w Jordanowie odbyła się Msza św. polowa w intencji pomordowanych i zmarłych żołnierzy Pułku 3 Strzelców Konnych, po której odbył się apel poległych. Byliśmy także świadkami przekazania tradycji oraz barw Pułku 3. Strzelców Konnych im. Hetmana Polnego Koronnego Stefana Czarnieckiego Batalionowi Dowodzenia 15. Giżyckiej Dywizji Zmechanizowanej oraz wręczania licznych orderów i odznaczeń. Następnie oglądaliśmy defiladę pododdziałów Wojska Polskiego, kawalerii oraz pocztów sztandarowych.
Dla uczestników tego wydarzenia była to żywa i niezwykła lekcja historii.