Święto 3 Pułku Strzelców Konnych w Kalinowym Dole

dav

W niedzielę w Kalinowym Dole odbyły się uroczystości z okazji przypadającego na dzień 27 kwietnia święta pułkowego 3 PSK. W kampanii polskiej 1939r, walczył on w składzie Suwalskiej Brygady Kawalerii wchodzącej w skład Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Narew”. 20 września wszedł w skład improwizowanej Dywizji Kawalerii „Zaza”, walcząc 21 i 22 września w Kalinkowiczach i 28 września nad Wieprzem.
29 września wszedł w skład Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Polesie” i wziął udział w bitwie pod Wolą Gułowską, Kockiem i Serokomlą. Już po ostatnim rozkazie 6 października 1939 stoczył ostatni bój tej kampanii w Kalinowym Dole.

Niedzielne uroczystości rozpoczęła Msza Święta odprawiona pod pomnikiem w Kalinowym Dole przez ojca przeora Janusza Bębnika. Nabożeństwo odbyło się w asyście pocztów sztandarowych ze szkół z Woli Gułowskiej, oraz kawalerzystów z Grupy Rekonstrukcji Historycznej 3 Pułk Strzelców Konnych z Bork. Po Mszy Świętej i okolicznościowych przemówieniach wójta Sławomira Skwarka i dyrektora Muzeum Karola Ponikowskiego, zostały złożone wieńce i odczytano apel poległych. Uroczystość zakończyło wspólne spotkanie przy wojskowej grochówce.

dav

dav

dav

dav