Spektakl „Listy z wojny” w Woli Gułowskiej

listy z wojny1W niedzielę 17 czerwca w Sanktuarium Matki Bożej Patronki Żołnierzy Września w Woli Gułowskiej został wystawiony spektakl „Listy z wojny”. Przedstawienie w wykonaniu grupy teatralnej z podlubelskiego Nasutowa zainaugurowało serię wydarzeń kulturalnych w gminie Adamów, których celem będzie uświetnienie jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości. Teatr z Nasutowa to grupa teatralna, która działa od 2014 w ramach Towarzystwa Edukacji Patriotycznej im. gen. Karola Ziemskiego w Nasutowie. Patronat sprawuje parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Nasutowie i Dom Nasutów. Teatr skupia miejscowe rodziny. W spektaklach występuje nawet ponad 50 osób – dzieci, młodzież aż po osoby starsze.

Grupa przygotowuje i wystawia przedstawienia o różnej tematyce, najczęściej osadzone w realiach swojej miejscowości. Niezwykle wzruszający spektakl „Listy z wojny”, który mogliśmy zobaczyć, przygotowany był pod kierunkiem Grażyny Gliwki i Sergiusza Kieruzela i przedstawiał wojenne losy Nasutowian, powołanych pod broń w roku 1939 oraz osób związanych z Nasutowem; Sługi Bożego Stefana Wyszyńskiego, błogosławionego Biskupa Władysława Gorala, gen. Karola Ziemskiego oraz gen. Franciszka Kleeberga. Scenariusz oparto w części na autentycznych listach z frontu, na relacjach osób trzecich oraz na faktach historycznych. Warto wspomnieć, że to poruszające przedstawienie w sposób przekrojowy pokazało dzieje naszego narodu podczas II wojny światowej, od jej wybuchu 1 września 1939 r. do walk tzw. „żołnierzy wyklętych. Spektakl obudowany był efektami multimedialnymi, muzycznymi i dźwiękowymi co nadawało mu realizmu i wzmacniało wrażenia odbiorców. Również miejsce jego wystawienia było bardzo symboliczne. Sanktuarium w Woli Gułowskiej o które 79 lat temu żołnierze SGO „Polesie” toczyli zacięte i krwawe walki. Pochwalić należy fakt, że w projekt zaangażowane są dzieci i młodzież (dziś również ta z Woli Gułowskiej), dla których jest to wspaniała lekcja historii i patriotyzmu.

Serdeczne podziękowania dla ojców Karmelitów z przeorem Januszem Bębnikiem na czele, za możliwość wystawienia widowiska w świątyni.
Przypominamy, że organizatorami wydarzenia były’ Muzeum Czynu Bojowego Kleeberczyków w Woli Gułowskiej i Gminna Biblioteka Publiczna w Adamowie.

listy z wojny5 listy z wojny4 Listy z wojny3 listy z wojny2