Skąd nasz logotyp?

clip_image002

Szanowni Państwo wychodząc naprzeciw licznym pytaniom, chcemy Wam przybliżyć historię naszego logotypu, nieśmiertelnika w barwach biało- czerwonych.
Nieśmiertelnik to nazwa używanego w wojsku elementu systemu identyfikacji żołnierzy w razie ich śmierci, bądź ranienia. Jest to kawałek blachy z perforacją ułatwiającą jej przełamanie na dwie części, którą żołnierz nosi na łańcuszku na szyi. Na blasze wytłoczone są numery identyfikujące żołnierza. Może też składać się z dwóch blaszek identycznej treści noszonych razem. Pierwsze metalowe nieśmiertelniki zaczęto wprowadzać podczas wojny secesyjnej w Stanach Zjednoczonych w 1865 r. W Polsce obowiązek takiego identyfikowania żołnierzy wprowadzono rozkazem z dn. 20. 12. 2012 r. W 1931 wprowadzono nowy wzór nieśmiertelnika (wz.1931). Był on owalną blaszką o wymiarach 40mm x 50mm grubości 1,5mm, na osi poprzecznej (krótszej) ma dwa nacięcia szerokości 14mm ułatwiające przełamanie na pół i trzy otwory średnicy 4mm na górnej połówce dwa na dolnej jeden. Po obu stronach wybijane były napisy litery wysokości 3mm cyfry 2mm, przez dwa górne otwory przewlekany był sznurek długości 750mm. Nieśmiertelnik noszony był na szyi pod bielizną, nie można było go zdejmować w celu uniknięcia zgubienia.

Strona pierwsza (awers zawiera):
• imiona i nazwisko
• skrót nazwy wyznania
Strona druga (rewers):
• numer karty ewidencyjnej (liczbę głównej księgi ewidencyjnej)
• łamaną przez pierwszą literę powiatu (Poznań)
• nazwę właściwej Powiatowej Komendy Uzupełnień – PKU (Rejonowej Komendy Uzupełnień – RKU)
• rok urodzenia
W przypadku śmierci żołnierza nieśmiertelnik przełamywano.Nieśmiertelnik w barwach biało- czerwonych, który jest logotypem Muzeum Czynu Bojowego Kleeberczyków, ma charakter symboliczny. Oczywiście oznacza indywidualnie każdego żołnierza, który bił się za naszą Ojczyznę, stąd barwy narodowe. Ponadto jest on nieprzełamany, co jest symbolicznym znakiem tego, że Polska także żyje, pomimo okupacji niemieckiej i sowieckiej, która narzuciła nam niechciany ustrój na kolejne 45 lat, nasz kraj przetrwał. Wolną Polskę zawdzięczamy tym, którzy przelewali za nią krew, w tym oczywiście żołnierzom generała Kleeberga. Pomysł na taką symbolikę naszego Muzeum zrodził się podczas modernizacji placówki w 2014 r., wówczas uznaliśmy, że jest to symbol najgodniejszy.