Regionaliści w Domu Kultury w Woli Gułowskiej

Wojewódzka Rada Towarzystw Regionalnych, Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie oraz Towarzystwo im. Henryka Sienkiewicza Zarząd Główny w Lublinie zorganizowali konferencję pt. ,,Henryk Sienkiewicz Nauczyciel Pokoleń’’, która odbyła się w dniach 7-8 marca 2015 r. w Domu Kultury – Pomnik Czynu Bojowego Kleeberczyków w Woli Gułowskiej. W konferencji udział wzięło ponad stu przedstawicieli towarzystw regionalnych z województwa lubelskiego.Dla regionalistów było to już trzecie spotkanie, jednak tym razem związane z twórczością Henryka Sienkiewicza. Pierwsze tego typu posiedzenie odbyło się w 2013 roku i dotyczyło Józefa Kraszewskiego, natomiast drugie w 2014 roku poświęcone było Stefanowi Żeromskiemu.
Dlaczego tym razem spotkanie odbyło się pod hasłem „Henryk Sienkiewicz Nauczyciel Pokoleń” – wyjaśnił prof. zw. dr hab. inż. Sławomir Partycki, przewodniczący Wojewódzkiej Rady Towarzystw Regionalnych. Podczas swojego przemówienia podkreślał: „Sienkiewicz jest uniwersalny, jest piękny i często się do niego wraca”. Dlatego właśnie to Henryk Sienkiewicz wraz ze swoją twórczością stał się „bohaterem” dwudniowej konferencji w Woli Gułowskiej.
Co przyczyniło się do wyboru miejsca tej konferencji? To pytanie stale było zadawane podczas trwania konferencji. Dyrektor naszej instytucji Karol Ponikowski, podczas jednego z wywiadów stwierdził, że jego zdaniem wybór tego miejsca nie był przypadkowy. Jak twierdzi dyrektor powiat łukowski ma dwóch najbardziej rozpoznawalnych bohaterów: Henryka Sienkiewicza i gen. Franciszka Kleeberga. Organizacja konferencji właśnie w Woli Gułowskiej to dobry przykład na rozpoczęcie współpracy obu placówek: Domu Kultury i Muzeum Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej.
Po otwarciu konferencji przez prof. zw. dr hab. inż. Sławomira Partyckiego głos zabrali: Starosta Łukowski – Janusz Kozioł, Wójt Gminy Adamów – Sławomir Skwarek oraz Dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Kultury – Artur Sępoch. Głównym elementem spotkania były wystąpienia prof. zw. dr hab. Lecha Ludorowskiego oraz Barbary Wachowicz, którzy opowiadali o pisarzu.
Dodatkowo na scenie uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicz w Adamowie oraz z Gimnazjum im. SGO „Polesie” w Adamowie wykonali dwa montaże słowno – muzyczne pod opieką Anny Siergiej, Anny Polak oraz Teresy Studzińskiej.
Na zakończenie pierwszego dnia spotkania wystąpił na scenie Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Łukowskiej „Łukowiacy”, który otrzymał liczne brawa od uczestników konferencji.
Drugiego dnia regionaliści uczestniczyli we Mszy Świętej w Sanktuarium O.O. Karmelitów w Woli Gułowskiej pw. Matki Boskiej Gułowskiej. Po mszy św. odwiedzili Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej. Następnie powrócili do Domu Kultury, gdzie odbyła się dalsza część konferencji, na wstępie której dyrektor Domu Kultury Karol Ponikowski, przywitał uczestników po czym złożył wszystkim Panią najserdeczniejsze życzenia z okazji Dnia Kobiet, zaś pracownicy Domu Kultury rozdawali kwiaty. Następnie głos zabrał Tadeusz Osiński, który dokonał prezentacji stowarzyszeń działających na terenie gminy Adamów. Końcowym elementem konferencji była dyskusja, po której dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Kultury – Artur Sępoch podziękował regionalistom za tak liczne przybycie.
Podczas trwania tego dwudniowego spotkania uczestnicy byli również gośćmi w naszym Muzeum, które wzbudziło w nich wiele emocji.
Dodatkowym elementem konferencji stał się kiermasz wydawnictw Sienkiewiczowskich oraz książek Wydawnictwa Muzycznego Polihymnia w Lublinie.
Honorowy Patronat nad konferencją objął Starosta Łukowski – Janusz Kozioł oraz Wójt Gminy Adamów –Sławomir Skwarek.