Obchody 77 rocznicy ostatniej bitwy kampanii 1939 r.

DSC_0542 W pierwszy październikowy weekend gmina Adamów była gospodarzem obchodów ostatniej bitwy kampanii 1939 r. Uroczystości poprzedzone zostały manewrami kawalerii ochotniczej, która już od 27 września prowadziła swoje ćwiczenia na naszym terenie. Obchody tego wydarzenia zainaugurowane zostały w sobotę 1 października  koncertem Orkiestry Wojskowej z Dęblina pod batutą kapitana Andrzeja Greszty, który odbył się w kościele parafialnym w Adamowie. Występ żołnierzy spotkał się z owacyjnym przyjęciem publiczności.

 

W sobotni wieczór o godz. 19 odbył się tradycyjny już capsztyk kawaleryjski w Kalinowym Dole- miejscu walki i śmierci ostatnich żołnierzy kampanii 1939 r. Uczestniczył w nim płk. Zbigniew Makowiecki, weteran 3 Pułku Strzelców Konnych, który wyraził  radość z obecności dzieci i ludzi młodych. To oni otrzymali od pułkownika zadanie kultywowania tradycji patriotycznych.

Główne obchody rozpoczęła niedzielna Msza Święta w Sanktuarium Matki Bożej Patronki Żołnierzy Września. Uczestniczyło w niej dwóch weteranów Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Polesie”, poza wspomnianym już pułkownikiem Makowieckim, przybył również płk Bolesław Kowalski. Nabożeństwo, które koncelebrowali prowincjał zakonu karmelitów o. Bogdan Meger, ks. ppłk Maciej Kozicki, ks. komandor porucznik Marian Wydra zostało odprawione z udziałem licznych pocztów sztandarowych, delegacji a także rodzin i środowisk kleeberczykowskich. W homilii ks. Kozicki odniósł się do potrzeby krzewienia najwyższych wartości narodowych i religijnych. Mszę Świętą zakończył obrzęd poświęcenia sztandaru 3 Pułku Strzelców Konnych, który nadany został Batalionowi Dowodzenia 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej. Po nabożeństwie wszyscy przybyli  w asyście wojska, kawalerii i przy akompaniamencie orkiestry wojskowej wyruszyli na cmentarz w Turzystwie, gdzie odbył się apel poległych. Wśród osób zabierających, tam głos szczególnie słyszalne, były słowa pani Jolanty Parol, wnuczki generała Podhorskiego, która na obchody przybyła z Londynu. Wyraziła ona wielką satysfakcję z możliwości uczestniczenia w uroczystościach. Od godz. 13. 30 na błoniach przyklasztornych odbył się ceremoniał nadania sztandaru, który jest darem społeczeństwa gminy Adamów. Szczególnie ważny jest fakt, iż po raz pierwszy od II wojny światowej, barwy, symbole i tradycje 3 Pułku Strzelców Konnych przekazane zostały regularnej jednostce wojskowej. Szczególnie ważne jest to dla pułkownika Makowieckiego- o czym wspomniał w przemówieniu rotmistrz kawalerii ochotniczej Dariusz Waligórski. Z kolei dowódca 15 Giżyckiej BK płk dr Jarosław Gromadziński, obiecał, że jednostka będzie nosić sztandar i kultywować tradycje pułkowe z największą dumą. Aktu przekazania w imieniu społeczeństwa gminy dokonał wójt gminy Adamów Sławomir Skwarek. Po którym zebrani zobaczyli pokazy musztry wojskowej i defiladę. Uroczystość zakończyła rewia kawalerii ochotniczej na której swoje umiejętności zaprezentowali ułani zrzeszeni w Federacji Kawalerii Ochotniczych. Partnerem wydarzenia był Totalizator Sportowy. Organizatorami uroczystości: Gmina Adamów, Muzeum Czynu Bojowego Kleeberczyków w Woli Gułowskiej, Towarzystwo Przyjaciół w Woli Gułowskiej oraz Szwadron Toporzysko. Zadania realizowane były w ramach projektu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.

DSC_0700 DSC_0683 DSC_0680 DSC_0596 DSC_0667 DSC_0658 DSC_0594 DSC_0654 DSC_0637 DSC_0624 DSC_0588 DSC_0619 DSC_0617 DSC_0585 DSC_0611 DSC_0614 DSC_0606 DSC_0568 DSC_0554 DSC_0542