Kusaki 2015

Dom Kultury-Pomnik Czynu Bojowego Kleeberczyków w Woli Gułowskiej od kilku już lat zaprasza mieszkańców całego powiatu na imprezę folklorystyczną „Kusaki”. Poprzez organizację tej imprezy Dom Kultury w Woli Gułowskiej kultywuje ludowe obrzędy i zwyczaje związane z końcem karnawału, przypadającym na ostatnie trzy dni przed Środą Popielcową. Tegoroczne spotkanie odbyło się 8 lutego o godz. 15.00 w Zespole Szkół w Adamowie i trwało do godz. 20.00.
Organizator imprezy, dyrektor Domu Kultury – Pomnik Czynu Bojowego Kleeberczyków w Woli Gułowskiej, Karol Ponikowski,  na wstępie przywitał przybyłe zespoły oraz licznie zgromadzonych gości, a następnie poprowadził imprezę. Jako pierwszy i zarazem najmłodszy na scenie zaprezentował się dwuosobowy zespół w składzie: Filip Bartosiewicz i Marcel Bartosiewicz, którzy otrzymali liczne brawa od publiczności.
Po występie tych młodych panów kolejno wystąpiły następujące zespoły:
• zespół „Melodia” z Domaszewnicy,
• zespół „Modry len” z Adamowa,
• zespół „Jagódki” ze Żdżar,
• zespół „Świderzanki” ze Świderek,
• zespół „Szalinówki” z Hordzieżki,
• zespół „Polne kwiaty” z Woli Gułowskiej.
Popisy wokalne zespołów dodatkowo wzmacniał akompaniament kapel.
W tegorocznej edycji „Kusaków” wzięły udział także grupy folklorystyczne spoza terenu gminy Adamów, które odpowiedziały na zaproszenie Domu Kultury w Woli Gułowskiej.
Zwieńczeniem części artystycznej były występy kabaretowe, które wzbudziły wśród publiczności największe emocje. Zostały one przygotowane i odegrane przez zespół „Polne Kwiaty” z Woli Gułowskiej prowadzony przez panią Stefanię Cąkałę–Wardach oraz zespół „Modry len” z Adamowa prowadzony przez panią Alinę Górczyńską. Po zakończeniu części artystycznej organizator Karol Ponikowski wraz z Przewodniczącą Rady Gminy Adamów – Krystyną Bujak, Wiceprzewodniczącymi Rady Gminy Adamów – Andrzejem Cąkałą i Zdzisławem Madejem podziękowali wszystkim przybyłym zespołom za pomoc w realizacji imprezy folklorystycznej. Na zakończenie jak tradycja nakazuję odbyła się tradycyjna kusakowa uczta i spontaniczne tańce wśród uczestników spotkania.