81. rocznica wybuchu II wojny światowej

Ilustracja„A więc wojna. Z dniem dzisiejszym wszelkie sprawy i zagadnienia schodzą na plan dalszy. Całe nasze życie publiczne i prywatne przestawiamy na specjalne tory. Weszliśmy w okres wojny.

Cały wysiłek narodu musi iść w jednym kierunku. Wszyscy jesteśmy żołnierzami. Musimy myśleć tylko o jednym: walka aż do zwycięstwa”.

 

Te słowa chyba każdy Polak zna niemal na pamięć. Zostały wyemitowane na antenie Polskiego Radia 81 lat temu, 1 września 1939 roku o godz. 6.30, po agresji niemieckiej na Polskę. Poprzedziło je wycie syren i zapowiedź spikera Zbigniewa Świętochowskiego: „Halo, halo! Tu Warszawa i wszystkie rozgłośnie Polskiego Radia. Dziś rano o godzinie piątej minut czterdzieści oddziały niemieckie przekroczyły granicę polską, łamiąc pakt o nieagresji. Bombardowano szereg miast. Za chwilę usłyszą Państwo komunikat specjalny”.

Nie każdy jednak wie, że „komunikat specjalny” nie był nadany na żywo, ale nagrano go wcześniej, 29 sierpnia, na polecenie Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Treść komunikatu odczytał dziennikarz radiowy i reżyser Józef Małgorzewski. Płytę z nagraniem zamknięto w szafie pancernej. Niestety, jak wiemy, okazała się potrzebna już trzy dni później…

 

Komunikat specjalny, razem z zapowiadającymi je słowami Zbigniewa Świętochowskiego, można usłyszeć na początku zwiedzania naszego Muzeum Czynu Bojowego Kleeberczyków w Woli Gułowskiej.
Zapraszamy.

 

Na zdjęciu Józef Małgorzewski (https://pl.wikipedia.org/wiki/J%C3%B3zef_Ma%C5%82gorzewski#/media/Plik:J%C3%B3zef_Ma%C5%82gorzewski.JPG)