78. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim

175056384_1960353307436313_6114866204405654874_n

19 kwietnia 1943 r., w wigilię żydowskiego święta Pesach, w momencie rozpoczęcia zarządzonej przez Himmlera akcji ostatecznej likwidacji getta w Warszawie, wybuchło w getcie warszawskim powstanie.

 Był to największy zbrojny zryw Żydów podczas II wojny światowej.
Od kilku lat w rocznicę tego wydarzenia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje akcję społeczno-edukacyjną Żonkile.
Dlaczego żonkile? O tym możemy przeczytać na stronie muzeum Polin:
„Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami.
– Żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci. My wszyscy, którzy chcieliśmy pamiętać, zanosiliśmy na Muranów żonkile – powiedziała Paula Sawicka, psycholożka, była nauczycielka akademicka, związana z opozycją demokratyczną. Wspólnie z Markiem Edelmanem napisała książkę ‘I była miłość w getcie’.
Akcji od początku towarzyszy hasło ‘Łączy nas pamięć’, które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami. Głęboko wierzymy, że pamięć o przeszłości jest jedną z nadrzędnych wartości, które nas jednoczą i nadają nam wspólną tożsamość – niezależnie od światopoglądu czy sympatii politycznych”.
Na stronie muzeum Polin można znaleźć szablon żonkila oraz instrukcję jego złożenia.